Intercamp Polsko 17.-20.5.

Déšť ⛈️, spousta legrace a všudypřítomné toi-toiky 🚽. Tak by se dal ve zkratce shrnout letošní Intercamp 😁, mezinárodní setkání skautů a skautek ⚜️. Mezi 17. a 20. květnem se totiž kousek od českých hranic uskutečnil už 55. ročník! Letos se konal v podhůří Jizerských hor ⛰️ v polském městě Świeradów-Zdrój 🇵🇱. Zúčastnilo se ho kolem 3000 skautů a skautek z různých částí Evropy 🇪🇺, český kontingent tvořil skoro třetinu účastníků a mezi nimi bylo i 21 odvážlivců z našeho střediska, náš oddíl Berušek 🐞 reprezentovaly 3 skautky, 2 roverky a 2 vedoucí.

V pátek nás před odjezdem čekal velký společný nákup 🛒a pak cesta vlakem 🚂 se všemi věcmi – a že jich nebylo málo! Kromě jídla jsme si museli dovézt také stany ⛺ a kvůli zákazu otevřených ohňů i vařiče nebo stoleček. Hned večer začala velká mezinárodní výměna 🔄 šátků a nášivek, někteří si tak domů odvezli opravdu velkou nadílku.

Sobotu jsme zahájili společným ceremoniálem a pak pro nás byl připravený program v kempu. Dopoledne jsme si tak oprášili znalosti první pomoci 🩹, prohlédli jsme si polskou sanitku 🚑, psali dopisy proti bezpráví ✒️✉️ a vyráběli „květinové bomby“ 🌸💣. Odpoledne jsme všichni dostali příležitost si pořádně procvičit angličtinu 🇬🇧, čekal nás totiž program v mezinárodních skupinkách. Místo večeře se konala tradiční Pot-luck hostina 🍲, kde si každý oddíl připravil jídlo typické pro danou zemi. My jsme uvařili brambory 🥔 s tvarohem a soudě dle prázdných kotlíků, jsme s nimi sklidili úspěch. A na závěr večera nám dokonce zahrála česká kapela 🎶!

Neděle se nesla ve znamení výletů🚶🥾. Na ty jsme se ale museli rozdělit. 7 statečných spolu se 2 statečnými se pod Michalovým vedením vydalo na 12 km dlouhou trasu na rozhlednu🗼, ze které byl nádherný výhled až do kempu🏕️. Po cestě si užili mnoho zábavy, třeba při sbíhání prudkého kopce, průzkumu jeskyně nebo natáčení vlastní verze slavného videa „Bába pod kořenem“ 😁🙈. Druhá část z nás se dohodla se skauty z Nizozemska 🇳🇱 a na kratší výlet jsme se vypravili společně. I my jsme si užili spoustu legrace, i přestože jsme dost zmokli☔. Zas nás ale déšť popohnal a stihli jsme si tak dát kávu ☕ či limonádu 🧃v České kavárně Svatopluk, která měla na Intercampu svůj stánek. Náladu nám pak kromě cukru a kofeinu zvedla i nádherná duha 🌈. Večer jsme si zatančili na pořádné diskotéce 🪩, kde zazněly i některé české hity.

V pondělí jsme se hned ráno rozloučili na zakončovacím ceremoniálu, rychle jsme se pobalili a vyrazili na cestu. Tam nás ovšem zastihlo nemilé překvapení a museli jsme několik hodin čekat na autobus. To by ale nebyli naši skauti a skautky, aby nevyužili příležitosti pro seznámení se s dalšími oddíly a dlouhé chvíle čekání jsme si tak zkrátili společným hraním her.

Všichni si z letošního Intercampu odnášíme spoustu skvělých zážitků a třeba se vypravíme za rok do Německa 🇩🇪 nebo za dva sem k nám do Čech 🇨🇿!

Many thanks to the Dutch scouts from Scouting Hubovra for letting us join them on Sunday’s hike. We really enjoyed it and I think we had a lot of fun together (especially when discussing life values or doing shortcuts 😂). We hope to see you next year!