Závod vlčat a světlušek Prahy 6 27.-29.4.2012

u ohně

Tohle byla první výprava, na kterou jsme jely bez Kláry. Jenom já, Gábina a Lída. Byly jsme trochu vyděšený, ale nakonec se to zvládlo na výbornou, my si ve vlaku uřízly jen malou ostudu a v pozdních odpoledních hodinách jsme se vysypali všichni z vlaku uprostřed lesů a vydali se husím pochodem do Masarykova tábora YMCA – Soběšín. Tady nám přidělili dvě chatky. Po definitivním vybalení byl první nástup, kde nám oznámili, co se bude v následujících dnech dít, a děti byly pozvány na seznamovací hru, takže jsme měly volno a mohly jsme si taky vybalit a dojíst zbytky dětských svačin :-). V půl desáté se vrátily naše děti úplně vyřízené, mlely něco o Čtyřlístku, ale už byly tak unavené, že jsme je poslaly vyčistit zuby a že nám to všechno poví ráno u snídaně.

Sobotní dopoledne se neslo ve znamení Závodu. Po snídani si všechny děti připravily batohy se svačinami a všichni jsme se vydali na místo srazu někam do lesů. Tam se děti rozdělily na skupinky a poslouchaly Máju a organizátory, co bude jejich úkolem. My vedoucí se rozdělili do stanovišť. Stanoviště byly:

 • První pomoc – zde byli namaskovaní vedoucí a děti měly za úkol je ošetřit a zavolat na 112 (chytákem bylo, že telefon opravdu zvonil a na druhém konci to zvedla Klíště a ohlásila se jako záchranka-což děti trošku šokovalo).
 • Schopnost komunikace – jelikož celý závod byl tematický zaměřen na Čtyřlístek, takže se na tomto stanovišti děti snažily doplnit prázdné bubliny v komiksu Čtyřlístku, na druhou stranu papíru napsat dopis Klíštěti a potom ho dát do obálky, napsat adresu a „poslat“.
 • Kuchařská zdatnost spočívala v ukuchtění okurkového salátu a jeho následné konzumaci.
 • Ovládání techniky – na tomto stanovišti měly děti za úkol zapojit myš do počítače, zapnout počítač, poskládat dohromady rozložený mobilní telefon a dát ho do nabíječky.
 • Logické myšlení – zde měly děti za úkol rozšifrovat text, vyluštit křížovku a vysvětlit pojem, který byl obsažen v tajence.
 • Pobyt v přírodě – na začátku závodu dostala každá hlídka papír, kde byly obrázky zvířat, které bylo potřeba pojmenovat a seznam listů, které měly děti nasbírat po cestě.
 • Vlast a skauting
 • Manuální zručnost
 • Fyzická zdatnost
 • Znalost dopravních značek
 • Schopnost vyhledávat informace

Ve dvě byl stanoven konec závodu. Naše vyjevené děti se sebraly a šli jsme stát vražednou frontu na rajskou, která sice voněla celým kempem, ale stát na sluníčku frontu, která opravdu nebrala konce byl opravdu nadlidský úkol. Nějak jsme to ale doklepaly a konečně jsme se mohli najíst, světlušky hodily pod stůl pár knedlíků a pak jsme tiše vyklidily pole a děti už běžely na odpolední program, což byla hra, kdy sbíraly peníze, které se jim prý budou večer hodit. A nakonec po večeři byl oheň, kdy se zpívalo a děti zjistily, na co celé odpoledne sbíraly ty peníze. Bylo to na sestavení vynálezu, který měl zneškodnit úhlavního nepřítele Čtyřlístku. Zádrhel už nějakou dobu terorizoval svět, ale pomocí vynálezu „Hlavovlezu“ děti zjistily, jaké jsou jeho plány a kde se skrývá unesená Fifinka. Pak už jen zazpívat večerku a spát.

Neděle začala tradičně budíčkem, ale byla komplikace, že některé chatky musely být do deseti vyklizené, takže my byly tradičně v těchto chatkách. V deset už však bylo vyklizeno, krosny jsme si naházely na „náměstíčko“, světlušky šly na dopolední program (zachránit Fifinku a posléze si vyrobit nějaký suvenýr z víkendu). Pak už jen zbýval oběd, závěrečný nástup a všichni jsme se mohli snažit nacpat do minivlaku, co přikodrcal do toho zapadákova. Ale jelikož Bílá Hora se neztratí, i my se dostaly v pořádku do Prahy a po menších zmatcích s rozebíráním dětí jsme se i my mohly vydat domů. Byl to sice první závod našich světlušek a hodně věcí bylo pro nás všechny novinkou, ale myslím si že Šipka i Kruh (organizátorská střediska) to zvládli výborně a naše světlušky si na dalším závodě už nebudou připadat tak vyjeveně 🙂

Koko

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *